PRAVILA PONAŠANJA ČLANOVA KLUBA

KODEKS PONAŠANJA U KARATE KLUBU LOŠINJ

Trenere kluba i sve karate majstore u klubu svi učenici moraju poštivati i slušati.
Zapovijedi trenera za vrijeme treninga moraju se bez prigovora izvršiti.
Treneru se za vrijeme treninga obraća samo u iznimnim prilikama, nakon što ste privukli njegovu pažnju naklonom. Nakon odgovora trenera kaže se " oss " i nakloni se.
Trenere pozdravljate tradicionalnim naklonom.
Viši pojasevi se moraju poštovati i njihovi se savjeti ne smiju kritizirati.
Svi viši pojasevi dužni su nižima strpljivo pomagati.
Suvježbači u klubu su vrlo važni . Zajednica ima posebnu vrijednost i atmosfera na treninzima mora biti prijateljska.
Kyu ili dan (stupanj, boja pojasa) je nagrada za ostvareni nivo znanja, a dobiva se polaganjem ispita pred komisijom. Njime se i ukazuje na nove dužnosti koje čekaju učenike. Položen kyu ili dan mora biti motivacija, a ne smije služiti hvalisanju, te dovesti do toga da se jedan učenik smatra vrijednijim od drugog, jer komisija može poništiti sve položene ispite.
Kod ulaska i izlaska iz dvorane morate se nakloniti glavnom treneru. U dvoranu se ulazi isključivo bos ako glavni trener ne odluči drukčije.
Za vrijeme treninga treba izbjegavati glasne razgovore i bilo kakve neprikladne radnje.
Nakloniti se mora prije i poslije svake kate, te vježbe s partnerom.
Učenici su poredani u liniji po pojasevima.
Prilikom treninga svi prisutni moraju biti savršeno disciplinirani.
Svaki razgovor za vrijeme vježbe između učenika je zabranjen.
Učeniku nije dozvoljeno prekinuti bilo koju vježbu bez dozvole glavnog trenera.
Zabranjeno je bez pitanja izlaziti iz dvorane.
Ukoliko učenik nešto ne razumije, pita trenera. Prije i nakon odgovora učenik se mora nakloniti.
Ukoliko neku vježbu zbog slabe kondicije ili bolesti morate prekinuti, morate pitati trenera, te sjesti i odmoriti se izvan vježbališta .
Na trening se dolazi čistih ruku i nogu, te podrezanih noktiju.
Prije treninga najmanje sat vremena nije preporučljivo jesti.
Nakit se na treningu ne smije nositi (naušnice, satovi, lančići, narukvice i sl.).
Treninzi se moraju redovno pohađati, jer su izostanci teško nadoknadivi.
I izvan kluba članovi se moraju ponašati u skladu s kodeksom časti. Tehnike naučene u klubu ne smiju se prikazivati izvan kluba bez dozvole trenera, jer povučenost i umjerenost su pravi znak samostalnosti, zrelosti i snage, a ne pokazivanje tehnika u društvu.
Uvijek treba paziti na dobar glas kluba i Karatea. I u privatnom životu trebate živjeti po temeljnom načelu: "Pobjeđuj popuštanjem."
Prekid vježbanja opravdava samo bolest.

* Svako neprimjereno ponašanje izvan kluba, sudjelovanje u namjerno izazovnoj tučnjavi dovodi do isključenja iz kluba.

** Svi članovi karate kluba Lošinj obavezni su se pridržavati i slijediti ovdje navedena pravila.