PREHRANA MLADIH SPORTAŠA

16.03.2024. 15:31

Do ideje o predavanju o prehrani mladih sportaša došlo je suradnjom ravnateljice Knjižnice Mali Lošinj gosp.Armide Vlašić i predsjednika Karate kluba Lošinj Gabora Mihailovića u suradnji sa predavačicom dr.Vesnom Bosanac.

PREHRANA MLADIH SPORTAŠA

1) Predavanje "Prehrana mladih sportaša" održana je u petak, 15. ožujka 2024. u Gradskoj knjižnici i čitaonici Mali Lošinj, s početkom u 17.00 h sati.
Predavanje je bilo namijenjeno članovima karate kluba,  sportašima u dobi 13 do 18 godina, roditeljima i trenerima.
Na predavanju je bilo riječi o skupinama namirnica i njihovoj koristi za sportaše, kvalitetnom doručku, ručku i večeri, kvalitetnoj užini u školi, te što jesti tijekom oporavka, u fazi nakon treninga odnosno
natjecanja. Također će se govoriti o hidraciji, dodacima prehrani i dopingu, te jednostavnim jelima koje mladi sportaši mogu sami pripremiti. Naglasak je bio na praktičnoj primjeni kvalitetne prehrane u svakodnevici sportaša, te  se kroz predavanje skrenula i pozornost na manjkavosti u
prehrambenim navikama sportaša i dali savjeti kako ih ispraviti.
.
RADIONICA ZA DJECU

2) Radionica o prehrani za djecu „Graško Nestaško“ održalo  se u
subotu, 16. ožujka 2024. u Gradskoj knjižnici i čitaonici Mali Lošinj, s početkom u 10.00h sati.
Radionica je bila namijenjena djeci dobi od 4 do 12 godina.
Aktivnost je uključivala :
- slaganje puzzli s prikazom piramide prehrane,
- razgovor o skupinama namirnica i njihovoj ulozi za zdravlje,
- razgovor o kvalitetnim obrocima tijekom dana (doručku, ručku, večeri i užinama) te
- razgovor o prihvatljivim i neprihvatljivim pićima.
Cilj jebio na jednostavan način, djecu podučiti, što kvalitetna i raznolika znači u praksi. Ona se se djeci objašnjavala kroz prehranu sportaša jer većinom bave sportom i lako se poistovjećuju s uspješnim sportašima.
Atmosfera jebila  afirmativna i spominjali su se pozitivni primjeri.

UKRATKO O VODITELJICI PREDAVANJA

Voditeljica radionica i predavanja, bila je Vesna Bosanac, diplomirala je i doktorirala nutricionizam na “Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu” u Zagrebu. Prva je nutricionistkinja u Hrvatskoj sa završenim
specijalističkim, poslijediplomskim studijem Prehrana u sportu, pri ”Međunarodnim olimpijskim odborom”.
Kroz radionice, predavanja te savjetovanja o prehrani pomaže djeci i mladima poboljšati prehrambene navike s ciljem pravilnog rasta i razvoja te odraslima u cilju prevencije bolesti i očuvanja vitalnosti.
Autorica je knjige “Prehrana mladih sportaša”, slikovnice o prehrani "Naš veseli dan" te edukativnih puzzli "Graško Nestaško".
Vesna je vlasnica obrta za savjetovanje o prehrani, “Prehrana sportaša”.
Bavi se znanstvenim radom.

FB_IMG_1710599643611FB_IMG_1710599651347FB_IMG_1710599655063FB_IMG_1710599658435IMG_20240316_100536515predavanje-nutricio2024_foto_BPuric(1)predavanje-nutricio2024_foto_BPuric(3)